Yaşam Tarzı
Trend

VÜCUT GELİŞTİRMECİLERDE BÖBREK BİLMECESİ

Böbrekler sıvıların, elektrolitlerin ve çözünen maddelerin dengesini sürdürmektedir. Bunları kanı sürekli olarak filtre ederek gerçekleştirir. Peki böbreklerin fonksiyon kaybı nasıl tespit edilir?
İnülinin filtrasyon hızının ölçümü altın standart olarak kabul edilir ancak uygulamadaki zorluk ve ölçüm yönteminin sorunları nedeniyle klinikte uygulanamamaktadır. Pratikte ise üre ve kreatinin denilen iki maddenin filtrasyonu değerlendirilerek sonuca varılmaya çalışılır. Kreatinin kas dokusunda kreatin ve fosfokreatinin metabolik ürünüdür. Kreatitinin yapım hızı kas kütlesine ve protein tüketim miktarına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ayrıca yaş ve cinsiyetten de etkilenir. Bu durum özellikle vücut geliştirme sporcularında kas kütlelerinin fazlalığı, kreatin takviyeleri almaları, antrenmanlarda enerji kaynağı olarak fosfokreatini çok fazla kullanmaları ve nispeten yüksek protein tüketmeleri kreatinin değerlerini yukarıya çıkarabilir. Bu değişkenlerin göz ardı edilmesi sporcunun olmayan sağlık sorunu için endişelenmesine sebep olabilir. Çözüm sistatin C adındaki bir maddenin ölçülmesinden geçebilir. Sistatin C yaşamın ilk dönemlerinde yüksek konsantrasyonda bulunur ancak ilerleyen haftalarda hızla düşer. Cinsiyete ve ırklara bağlı serum sitatin C değerlerinde ciddi bir fark bulunmaz. Ayrıca kas kütlesinden, alınan besinlerden, inflamatuar olaylardan etkilenmez. Sadece GFR’ye yani sadece filtrasyon hızına bağlı değişkenlik gösterir. Bu da kreatinine göre böbrek hasarının daha erken ve net tespit edilmesine imkan tanır.
Ayrıca sistatin C’nin sadece serumdan yani kan tahliliyle değerlendirilebiliyor olması kreatininde olduğu gibi 24 saatlik idrarın toplanma zorluğundan kişiyi kurtarmış olur.

Sonuç olarak sistatin C böbrek fonksiyon bozukluklarını değerlendirmede daha doğru bir değerlendirme aracı olabilir. Özellikle vücut geliştirme sporu ile ilgilenen kişilerde böbrek fonksiyonlarını değerlendirmede kreatinin ölçümünden daha anlamlı ve işlevsel olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu